ASYSTENT RODZINY I KOORDYNATOR RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ

Wyposażenie słuchaczy w kompetencje niezbędne do organizowania i prowadzenia asystentury z rodzinami przeżywającymi trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, z uzależnieniami i z osobami z tzw. „grup ryzyka społecznego”. Udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej.

Adresaci studiów

Studia skierowane są do:

1. Kandydatów na specjalistów w zakresie asystenta rodziny i  koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
  2. Nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych  zmieniających kierunek kompetencji zawodowych.
  3. Wychowawców.
  4. Psychologów i pedagogów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych.
  5. Pracowników gminnych, miejskich i powiatowych ośrodków pomocy rodzinie.

Słuchacz po ukończeniu studiów

• Posiada wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki, prawa, pracy socjalnej, nauk o rodzinie i o zdrowiu, praktycznych podejść do pracy z rodziną, metod i technik aktywizujących członków rodziny do działania.
  • Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na diagnozowanie środowiska rodzinnego i stosowanie odpowiednich form wsparcia dla rodzin.
  • Dysponuje wiedzą i kompetencjami umożliwiającymi podejmowanie działań interwencyjnych wobec zagrożeń związanych ze zjawiskami dysfunkcyjnymi, patologicznymi jakie mogą dotykać rodziny.

Odpłatność za studia

Opłata jednorazowa - 3000 zł.

Opłata ratalna - 2 x  1600 zł.

10 % zniżki w opłacie czesnego dla wszystkich absolwentów WSIiZ z I i II stopnia studiów!

Program studiów

Program studiów odpowiada wymogom wynikającym z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9.12.2011r. w sprawie szkolenia na asystenta rodziny (Dz.U. nr 272 poz. 1608 z 2011r.) oraz wychodzi naprzeciw Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. nr 149 poz.887 z 2011r. z późn. zm.), która z dniem 1 stycznia 2012 roku wprowadza stanowiska asystentów rodziny i stwarza system instytucjonalny wspierania rodzin i pieczy zastępczej.

1. Wybrane zagadnienia z prawa rodzinnego, administracyjnego, karnego, cywilnego, zabezpieczenia społecznego oraz prawa pracy.
  2. Regulacje prawne w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
  3. Elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej z uwzględnieniem problemów dot. rozwoju dziecka, wpływu sytuacji kryzysowych w rodzinie na zachowanie i rozwój dziecka.
  4. Zadania i uprawnienia asystenta rodziny.
  5. Metodyka pracy asystenta rodziny.
  6. Analiza własnych możliwości i ograniczeń w wykonywaniu zadań asystenta rodziny
  7. Etyka pracy asystenta rodziny.
  8. Komunikacja interpersonalna.
  9. Definicja rodziny, jej struktura, funkcja, potrzeby i problemy.
  10. Charakterystyka problemów rodziny, w tym: problemów destrukcyjnych zachowań dziecka i rodziców, nieprawidłowych postaw rodzicielskich, problemów wychowawczych, problemów w pełnieniu ról społecznych, bezrobocia, uzależnienia, choroby psychicznej.
  11. Analiza potrzeb i problemów rodziny.
  12. Sporządzanie planu pracy z rodziną.
  13. Doskonalenie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stwarzających trudności wychowawcze oraz w wypełnianiu ról społecznych.
  14. Organizowanie wspomagania rozwoju dziecka z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania.
  15. Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży.
  16. Mediacja w rodzinie.
  17. Pomoc w funkcjonowaniu rodziny w środowisku lokalnym.
  18. Współpraca asystenta z rodzinami oraz służbami wspierającymi rodzinę.
  19. Interwencja kryzysowa w rodzinie.
  20. Problemy wynikające z opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.
  21. Zagadnienia dotyczące uprawnień w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych.
  22. Elementy ekonomii i organizacji gospodarstwa domowego.
  23. Edukacja zdrowotna.
  24. Pielęgnacja niemowląt i dzieci.
  25. Funkcjonowanie instytucji prowadzącej pracę z rodziną – praktyki.

Organizacja studiów

Studia nie wymagają złożenia pracy końcowej. Warunkiem ukończenia jest ocena pozytywna z egzaminu końcowego oraz zdobycie zaliczenia na ocenę ze wszystkich prowadzonych przedmiotów. Sposób zaliczenia na ocenę ustalany jest indywidualnie przez wykładowców.

Studia trwają 2 semestry i obejmują 230 godzin  dydaktycznych w tym 30 godzin praktyk. Zajęcia w większości mają charakter praktyczny, prowadzone są głównie metodą warsztatową. Zjazdy odbywają się  w weekendy (sobota – niedziela) po 8 godzin dziennie i są  planowane są średnio co dwa tygodnie.

1. Podanie wraz z kwestionariuszem o przyjęcie na studia podyplomowe.
  2. Poświadczoną przez Uczelnię kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych.
  3. Poświadczoną przez Uczelnię kserokopię dowodu osobistego.
  4. 1 aktualną fotografię.

Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń

ul. Artyleryjska 3f, 10-165 Olsztyn